Gıda - Kimya Teknolojileri


Pirina’dan Maslinik ve Oleanolik Asit Ekstraksiyonu

Teknoloji’nin geniş kapsamlı bir fizibilite raporu, pazar bilgileri ile birlikte, TARGET A.Ş.’de bulunmaktadır. Ayrıca üretim tesisi, akışlar, reaksiyonlar bilgisayar ortamında pilot ve kitlesel üretim için simüle edilmiştir. Yaklaşık 500.000 TL yatırımla pilot seviyede satılabilir ürünlerin üretmeye müsade etmektedir. Zeytinyağı fabrikalarının, zeytin üreticilerinin, ilgisini çekeceğini düşünmekteyiz.


Patent Durumu : TR 2016/12062 Başvuru Nolu Patent


Aromalı Bitter Çikolataların Üretim Yöntemi

Çikolata pazarında butik bir alan olan teknoloji ile üretilen çikolatalar için tat testleri gerçekleştirilmiş irilik, kalınlık, çaba, sertlik, yumuşaklık, acılık, tatlılık, çikolata tadı, aroma tadı, çikolata kokusu ve aroma kokusu üzerine duyusal analizlerin yapılmış ve yüksek performans çıktıları alınmıştır. Çikolata üretimi alanında faaliyet gösteren ve bu teknolojiyi lisanslama ile ilgilenen firmalara sunum ve tadım demoları yapılabilecek, mevcut veriler paylaşılabilecektir.


Patent Durumu : 3 ayrı aroma için alınmış olan, TR 2015/03704,, TR 2015/03707 Nolu ulusal patent başvurularının ve TR 2015/03705 nolu İncelemesiz Patent


PİRİNA YAĞINDAN MONOASİL GLİSEROL EKSTRAKSİYONU

Zeytinyağı üretiminin yan ürünü olan pirina yağından mevcut kimyasal yöntemlerin aksine enzimatik etanoliz yöntemini içeren teknik sayesinde; yüksek saflıkta, oleic acitçe zengin monoasilgliserol (2-MAG) üretimi ile ilgilidir. Ürünün laboratuvar düzeyinde prototipi geliştirilmiştir. Geliştirilen teknoloji ile zeytinyağının ayrılması sonrasında geriye kalan ve ekonomik değeri düşük olan pirina değerlendirilerek gıda, kozmetik ve ilaç sanayilerine katma değeri yüksek bir katkı maddesi kazandırılmıştır. Zeytin ve Zeytinyağı üreticilerinin rekabetçi bir yan ürün üretmeyi ve kozmetik ve ilaç endüstrilerine tedarikçi olarak katma değerli bir ara-ürün sunabilmeyi vaat etmekteyiz.


Patent Durumu : TR2014/10227 Nolu Ulusal Patent Başvurusu


Fındık Kabuğu ve Yaprağı Ekstraktlarından Yeni Bir Biyolojik Aktivatör

Atık olarak kullanılan fındık kabuğundan know-how'ı buluşçuya ait olan reaksiyon ve sistemlerle 10 gr'ı 1500 dolar'a kadar alıcı bulabilen değerli ekstraktlar düşük maliyet ile elde edilebilmektedir. Sistem laboratuvarda test edilmiş, temel düzeyde ticari potansiyeli değerlendirilmiş ve temel düzeyde bir ön-fizibilite çalışması yapılmıştır.


Patent Durumu : Know-How, Ticari Sır


FTALOSİYANİNLERİN PİGMENT OLARAK (PB15:1) ÜRETİLMESİ

Seri üretime geçildikten sonra Türkiye’de yılda 1000 ton (dünyada 110 bin ton)tüketilen ve tümüyle ithal olan bu ürünün ortalama kg fiyatı 12 $ (>%98 saflıkta) olan 15:1 pigmenti ülkemizde de üretilecektir.


Patent Durumu :


Tekstil Sektöründeki Sentetik Boyalara Alternatif Olarak Tarımsal Atıklardan Doğal Toz Boya Eldesi

Teknoloji’nin geniş kapsamlı bir fizibilite raporu, pazar bilgileri ile birlikte, TARGET A.Ş.’de bulunmaktadır. Ayrıca üretim tesisi, akışlar, reaksiyonlar bilgisayar ortamında pilot ve kitlesel üretim için simüle edilmiştir.


Patent Durumu :